Guvernul a decis în ședința de joi, în care a aprobat data alegerilor prezidențiale pe 4 mai, o modificare la programul votului din diaspora. Potrivit noii reglementări, în ziua de duminică, la secțiile din străinătate situate la vest de țara noastră, votul se va încheia la ora 21:00, ora României, indiferent de fusul orar local.
Măsura Guvernului pare să fie motivată de temeri legate de influența pe care votul diasporei ar putea să o aibă asupra rezultatului alegerilor, în special în contextul unor candidați care ar putea beneficia în mod semnificativ de voturile românilor din străinătate.
Purtătorul de cuvânt al guvernului a punctat că programul de vot la secțiile din străinătate va fi schimbat, în sensul că secțiile situate la vest de România, care până acum se închideau mai târziu decât cele din țară, în duminica alegerilor din acest an se vor închide la aceeași oră cu cele din România, ora 21:00 ora României).
Un aspect important de subliniat este că decizia afectează procesul de vot al cetățenilor români din străinătate, care se pot confrunta cu dificultăți reale de a-și exercita acest drept în mod echitabil. Prin stabilirea unei orei de închidere a votului care nu ține cont de fusurile orare locale, guvernul pare să ignore diversitatea experiențelor și a contextelor în care românii din străinătate se află, impunând o uniformizare care nu reflectă realitățile globale.
„Duminică, 4 mai, când se întâmplă votul și în țară, aici a intervenit o modificare care trebuie adusă la cunoștința românilor care votează în străinătate. Duminică, votul începe în secțiile de votare din străinătate la ora 7:00 ora locală, dar se încheie fie la ora 21:00, ora locală, dacă ne aflăm pe meridianul care precede, la est de România, s-a închis votul, cum se întâmpla și până acum, la ora 21:00, dar ce înseamnă la vest de România, pe celelalte fusuri orare? Votul se va închide la ora 21:00, ora României. Asta înseamnă că, dacă mergem la o extremă în Statele Unite, la o secție de votare duminică, 4 mai, votul se va închide atunci când în România este ora 21:00”, a explicat Mihai Constantin, purtătorul de cuvânt al Guvernului. „Această măsură a fost adoptată la propunerea Autorității Electorale Permanente, tocmai pentru a nu mai lăsa acel ecart de timp de influențare a votului atunci când el s-a închis în România, dar a rămas deschis în străinătate, în secțiile care sunt la vest de România, pe fusurile orare aferente.”
Explicațiile autorităților ridică totuși semne de întrebare cu privire la transparența procesului electoral. Ideea de a limita votul pentru a preveni „influențarea” rezultatelor sugerează o lipsă de încredere în alegătorii români din străinătate și o tendință de a controla votul, ceea ce nu este în spiritul unei democrații sănătoase. Cel mai probabil, astfel de măsuri pot duce la o reduce a participării alegătorilor din diaspora, ceea ce contravine scopului de a încuraja implicarea lor în procesul electoral.
Decizia de a închide votul în străinătate la aceeași oră cu cel din țară, în special având în vedere diferențele de fus orar, nu doar că limitează accesul la vot, dar poate și să dezavantajeze categorii de români care s-au stabilit în zone cu ore locale diferite. De exemplu, românii din Statele Unite sau din alte părți ale lumii care sunt la ore extreme față de România s-ar putea să nu aibă șansa de a-și exprima votul, ceea ce nu este acceptabil în contextul dreptului la vot.
presaliberaonline.com